3.den Aktivní odpočinek

Autor: guru <info@gurustudio.cz>, Téma: 3. den, Vydáno dne: 09. 02. 2006

Tento den je v itineráři označen eufemisticky jako „Odpočinkový". Připraveny jsou hned tři varianty odpočinku a tak si každý vybírá dle svého naturelu. K silničáři Láďovi se na osmdesátikilometrový okruh čtyřmi údolími přidává Martin a Honza, Jirka s Fredem a Kubáč se zázračně zhojenou jednodenní zlomeninou nohy míří na sedlo Grossglockneru a ostatní se nechávají zlákat možností panoramatických výhledů, které slibuje vrchol Hundsteinu s nadmořskou výškou 2117 mnm. Pouze Vládík s Vaškem dnes do sedel neskáčou, zato však při převozu svých aut ze startu do úplného cíle ve Steinachu okusí pohodlí místních vláčků dokonce s pravým nefalšovaným zpožděním, což je věc v těchto krajích nebývalá.


Varianta horská - výjezd na Hundstein

Start Maria Alm
Cíl Maria Alm
Délka 43 km
Převýšení 1440 m

 

Ranní pohoda je tentokráte umocněna skutečností, že nemusíme nic balit a dostáváme vydatnou snídani až pod nos. První kilometry okruhu na Hundstein vedou širokým údolím Saalachu až k Zeller See do vesničky Thumersbach. Zde začíná stoupání nejprve po příkré asfaltce, která se za Enzianhütte mění v klasickou štěrkovku. Na chatě se kromě piva marně snažím objednat svou oblíbenou nudlovou polévku. Paní vedoucí totiž překvapivě odmítá vařit kvůli jedné polévce extra nudle, čímž se zjevně snaží zvýšit počet objednávaných porcí. To se však nedaří. V nouzi nejvyšší mě napadá spásná myšlenka a snažím se získat alespoň „Nudelsuppe ohne nudel", čímž se problém vyřeší k oboustranné spokojenosti. Po pauze stoupáme dál a chvíli to trvá než kůže na propocených odřených zadcích opět přiroste k potahům sedel. Ze sedélka na 1800 mnm vyhlíží špice Hundsteinu cyklisticky téměř nedobytně. Krátká (alpská) vrstevnice skýtá oddych před závěrečným trailovým stoupákem, který se na chvilku mění i ve strmý sněhový svah. Na něm nás již vítá tradičně se z vrcholu vracející Míra, který pomáhá Míše s kolem. Vrcholová hutná čočková polévka s lidovým názvem „Eintopf" je kromě nádherných výhledů na okolní pohoří odměnou za vynaložené úsilí. Obdivujeme tabulku rekordů, která visí vedle dveří do chalupy Statzerhaus a nechce se nám věřit, že se dá nastoupat skoro 1500 výškových metrů za necelou hodinu.

Kluci kupodivu spěchají dolů, ale mně se nechce jen tak opustit místo na něž se už půl roku těším. Výhledy jsou odtud opravdu fantastické. Grossglockner, jeho věrný druh Grossvenediger, Loferer i Leoganger Steinberge, Watzmann i skoro třítisícový masív Hochkönigu. Z východu pak blahosklonně kyne náš zítřejší cíl – Dachstein se hřebenem Gosaukamm. S těžkým srdcem opouštím toto fantastické místo a nekonečnými serpentinami se spouštím zpět do údolí. V půlce na mně čeká Míra. Těžko říct, zda ho vedou obavy o můj stav či možnost získat parťáka na nějaký neplánovaný trail. Po chvíli zkoušíme lesní zkratku, ale záhy jsme šlachovitým domorodcem vlídně avšak nekompromisně vykázání „z území, které patří kravám" zpět na cestu pro cyklisty. Druhý pokus nám už vyšel, jen je třeba dávat sakra pozor na kravské ohradníky, které co chvíli křižují cestu, jež zde klesá až třicetiprocentním sklonem. V penzionu se postupně setkáváme s dalšími skupinami a vyprávění zážitků z cest na terase před domem příjemně vyplní první letní večer tohoto roku.

   


Varianta rovinná - čtyři údolí

 

Start Maria Alm
Cíl Maria Alm
Délka 88 km
Převýšení 559 m

Martin, Láďa a Honza si střihnou údolní variantu, tedy veskrze silniční okruh s minimálním převýšením, který vede čtyřmi údolími. Z pensionu směrem na Saalfelden a za městečkem vlevo do údolí Leoganger Ache, dále pak přes sedlo Griessen Pass po pěkné cyklostezce do Hochfilzenu. Zde doprava směrem do druhého údolí s překrásným jezerem Pillersee - koupačka. Ve Waidringu se trasa opět stáčí, tentokráte na východ, stále klesajícím údolím Strubtal až do Loferu. Poslední část vede podél Saalachu směrem zpět na Saalfelden a odtud do Maria Alm